Answer:
t = 0.33h = 1200s
x = 18.33 km
Explanation:
If the origin of coordinates is at the second car, you can write the following equations for both cars:
car 1:
(1)
xo = 10 km
v1 = 55km/h
car 2:
(2)
v2 = 85km/h
For a specific value of time t the positions of both cars are equal, that is, x=x'. You equal equations (1) and (2) and solve for t:


The position in which both cars coincides is:

Answer:

Given:
Object distance (u) = 25.0 cm
Image distance (v) = -50.0 cm
To Find:
Magnification (m)
Explanation:

Substituting values of Image distance(v) & Object distance (u) in the equation:

-(-50) = 50:



So momentum is just velocity times mass, this means Momentum = Velocity x Mass.
We can rearrange this to be Velocity = Momentum/Mass.
Since we know momentum and mass we can now solve.
Velocity = 264/(45+2.5)
= 5.56 m/s
Answer:
592.92 x 10³ Pa
Explanation:
Mole of ammonia required = 10 g / 17 =0 .588 moles
We shall have to find pressure of .588 moles of ammonia at 30 degree having volume of 2.5 x 10⁻³ m³. We can calculate it as follows .
From the relation
PV = nRT
P x 2.5 x 10⁻³ = .588 x 8.32 x ( 273 + 30 )
P = 592.92 x 10³ Pa