Answer:
T = 693.147 minutes
Explanation:
The tank is being continuously stirred. So let the salt concentration of the tank at some time t be x in units of kg/L.
Therefore, the total salt in the tank at time t = 1000x kg
Brine water flows into the tank at a rate of 6 L/min which has a concentration of 0.1 kg/L
Hence, the amount of salt that is added to the tank per minute = 
Also, there is a continuous outflow from the tank at a rate of 6 L/min.
Hence, amount of salt subtracted from the tank per minute = 6x kg/min
Now, the rate of change of salt concentration in the tank = 
So, the rate of change of salt in the tank can be given by the following equation,

or, 
or, T = 693.147 min (time taken for the tank to reach a salt concentration
of 0.05 kg/L)
Let there be N number of wires.
Maximum tension a wire can withstand = 100 lb
so, Total tension N wires can withstand = 100 N
now, total tension in N wires = Maximum weight of bucket
100 N = W
so, W = 100N
W is the weight of bucket and 100N is its maximum value.
<em>To determine the y component of velocity of a projectile </em><u><em>sine </em></u><em>operation is performed on the angle of launch.</em>
<u>Answer:</u> <em>sine</em>
<u>Explanation:</u>
Thus 
The initial velocity u can be resolved along two directions.
Along the X direction initial velocity = u cos θ
Along y direction initial velocity= u sin θ
From the equation of motion 
Thus velocity along x direction
=u cos θ
Velocity along y direction
= u sinθ -gt
Sign of g is negative.