To solve this problem it is necessary to use the given proportions of power and energy, as well as the energy conversion factor in Jules to Calories.
The power is defined as the amount of energy lost per second and whose unit is Watt. Therefore the energy loss rate given in seconds was


The rate of energy loss per day would then be,


That is to say that Energy in Jules per lost day is 5356800J
By definition we know that 
In this way the energy in Cal is,


The number of kilocalories (food calories) must be 1279.694 KCal
We use the equation of motion,

Here, S is the height, u is initial velocity and a is acceleration.
Given,
As acorn falls from tree, therefore we take the value of
and initial velocity
.
Substituting these values in equation of motion,

Thus, the time taken by the acorn to fall 20 feet ( 6.096 m ) is 1.12 s.
Answer:
Final mass=0.89kg
Final pressure=5.6bar
Explanation:
To find mass,m=v/v1
But v1=vf + x(vg-vf)
Vf= 0.001093m^3/kg
Vg= 0.3748m^3/kg
V1= 0.001093+0.5(0.3748-0.001093)
V1= 0.225m^3/kg
M= 0.20/0.225 =0.89kg
Final pressure will be:
V/V1= P/P1
Cross multiply
VP1=V1P
P1= 0.225×5/0.2
P1=:5.6 bar
The "i" component of a vector is in the x-direction. Therefore, the x-component is 3 m/s.
So 1 kg = 2.2 pounds.
66kg | 2.2 pounds
--------| ------------------
| 1kg
I set it up like this. The 66 kg crosses out with the 1kg. So you multiply the top 66 x 2.2 = 145.2 pounds