Answer:
Spring constant, k = 24.1 N/m
Explanation:
Given that,
Weight of the object, W = 2.45 N
Time period of oscillation of simple harmonic motion, T = 0.64 s
To find,
Spring constant of the spring.
Solution,
In case of simple harmonic motion, the time period of oscillation is given by :

m is the mass of object


m = 0.25 kg


k = 24.09 N/m
or
k = 24.11 N/m
So, the spring constant of the spring is 24.1 N/m.
The mass of the object doesn't matter. The change in its momentum is equal to the impulse that changed it ... 15 N-sec.
Answer:
X= 700 Joules
Explanation:
The question asked about the efficiency of the work done.
The formula for efficiency is: Efficiency = (Useful output / input work) * 100%
The useful output given in the question is 140J, the question asked for input work. Let X be the input work. It is also given that the efficiency is 20%.
Using the formula of efficiency,
20 = (140/X) * 100
So, we simply solve the above equation.
X= 140*100/20
X= 700 Joules
Since the main objective of this experiment is to determine the effect of porosity on seedling growth that should be the only independent variable. In short, that is the only variable that should be different to ensure fair testing.
The answer should be B:
he plants seedlings in soils with different levels of porosity and equal levels of permeability.
Permeability is not what needs to be tested. If it changes, you may not be able to determine whether it was the porosity or permeability that cause changes.