First, let's determine the gravitational force of the Earth exerted on you. Suppose your weight is about 60 kg.
F = Gm₁m₂/d²
where
m₁ = 5.972×10²⁴ kg (mass of earth)
m₂ = 60 kg
d = 6,371,000 m (radius of Earth)
G = 6.67408 × 10⁻¹¹ m³ kg⁻¹ s⁻²
F = ( 6.67408 × 10⁻¹¹ m³ kg⁻¹ s⁻²)(60 kg)(5.972×10²⁴ kg)/(6,371,000 m )²
F = 589.18 N
Next, we find the gravitational force exerted by the Sun by replacing,
m₁ = 1.989 × 10³⁰<span> kg
Distance between centers of sun and earth = 149.6</span>×10⁹ m
Thus,
d = 149.6×10⁹ m - 6,371,000 m = 1.496×10¹¹ m
Thus,
F = ( 6.67408 × 10⁻¹¹ m³ kg⁻¹ s⁻²)(60 kg)(1.989 × 10³⁰ kg)/(1.496×10¹¹ m)²
F = 0.356 N
Ratio = 0.356 N/589.18 N
<em>Ratio = 6.04</em>
Answer:
you must throw 3 snowballs
Explanation:
We can solve this exercise using the concepts of conservation of the moment, let's define the system as formed by the refrigerator and all the snowballs. Let's write the moment
Initial. Before bumping that refrigerator
p₀ = n m v₀
Where n is the snowball number
Final. When the refrigerator moves
pf = (n m + M) v
The moment is preserved because the forces during the crash are internal
n m v₀ = (n m + M) v
n m (v₀ - v) = M v
n = M/m v/(vo-v)
Let's look for the initial velocity of the balls, suppose the person throws them with the maximum force if it slides in the snow (F = 100N), let's use the second law and Newton
F = m a
a = F / m
The distance the ball travels from zero speed to maximum speed is the extension of the arm (x = 1 m), let's look kinematically for the speed of the balls when leaving the arm
v₁² = v₀² + 2 a x
v₁² = 0+ 2 (100/1) 1
v₁ = 14.14 m / s
This is the initial speed for the crash
v₀ = v = 14.14 m / s
Let's calculate
n = M/m v/ (v₀-v)
n = 10/1 3 / (14.14 -3)
n = 2.7 balls
you must throw 3 snowballs
Answer:
The formula to calculate velocity in this case:
v = v0 + at
=> a = (v - v0)/t
= (50 - 0)/4
= 50/4 = 12.5 (m/s2)
Hope this helps!
:)
Answer:
It takes you 32.27 seconds to travel 121 m using the speed ramp
Explanation:
<em>Lets explain how to solve the problem</em>
- The speed ramp has a length of 121 m and is moving at a speed of
2.2 m/s relative to the ground
- That means the speed of the ramp is 2.2 m/s
- You can cover the same distance in 78 seconds when walking on
the ground
<em>Lets find your speed on the ground</em>
Speed = Distance ÷ Time
The distance is 121 meters
The time is 78 seconds
Your speed on the ground = 121 ÷ 78 = 1.55 m/s
If you walk at the same rate with respect to the speed ramp that
you walk on the ground
That means you walk with speed 1.55 m/s and the ramp moves by
speed 2.2 m/s
So your speed using the ramp = 2.2 + 1.55 = 3.75 m/s
Now we want to find the time you will take to travel 121 meters using
the speed ramp
Time = Distance ÷ speed
Distance = 121 meters
Speed 3.75 m/s
Time = 121 ÷ 3.75 = 32.27 seconds
It takes you 32.27 seconds to travel 121 m using the speed ramp
Answer:
Order of maximum transmission of the polarizer is A, C and B.
Solution:
As per the question:
For the first polarizer, the angle is quite insignificant:
(A)
:
The light intensity after passing through the first polarizer is
and this intensity does not depend on the angle of the polarizer.
Consider
with the vertical, the intensity is given by:

(B)
:
Suppose the second polarizer is
with the vertical.
Now, intensity through the second polarizer:


Now, if we consider the second polarizer to be
,

(C)
:
Now,
Intensity through the third polarizer, if it is
with the vertical:

