Answer:
Explanation:
position of centre of mass of door from surface of water
= 10 + 1.1 / 2
= 10.55 m
Pressure on centre of mass
atmospheric pressure + pressure due to water column
10 ⁵ + hdg
= 10⁵ + 10.55 x 1000 x 9.8
= 2.0339 x 10⁵ Pa
the net force acting on the door (normal to its surface)
= pressure at the centre x area of the door
= .9 x 1.1 x 2.0339 x 10⁵
= 2.01356 x 10⁵ N
pressure centre will be at 10.55 m below the surface.
When the car is filled with air or it is filled with water , in both the cases pressure centre will lie at the centre of the car .
Answer:
the correct answer is A, the object goes 4 times as far
Explanation:
This is a projectile launching approach. Where the parameter we are controlling is the initial speed and they ask us how far it goes from the initial one. Let's calculate the range with a speed (vo)
R1 = v₀² sin 2θ / g
Now let's double vo, the new speed is
v = 2 v₀
We calculate the scope
R2 = (2v₀)² sin 2θ / g
R2 = 4 v₀² sin 2θ / g
R2 = 4 R1
Therefore the correct answer is A, the object goes 4 times further
Answer:
<em>radius of the loop = 7.9 mm</em>
<em>number of turns N ≅ 399 turns</em>
Explanation:
length of wire L= 2 m
field strength B = 3 mT = 0.003 T
current I = 12 A
recall that field strength B = μnI
where n is the turn per unit length
vacuum permeability μ =
= 1.256 x 10^-6 T-m/A
imputing values, we have
0.003 = 1.256 x 10^−6 x n x 12
0.003 = 1.507 x 10^-5 x n
n = 199.07 turns per unit length
for a length of 2 m,
number of loop N = 2 x 199.07 = 398.14 ≅ <em>399 turns</em>
since there are approximately 399 turns formed by the 2 m length of wire, it means that each loop is formed by 2/399 = 0.005 m of the wire.
this length is also equal to the circumference of each loop
the circumference of each loop = 
0.005 = 2 x 3.142 x r
r = 0.005/6.284 =
= 0.0079 m =<em> 7.9 mm</em>
Based on the given values above, in order for us to get the answer, we need to convert the units first. So in 1 kilogram, there is 1,000,000 micrograms. In this case, 1.6 kilograms is 1,600,000 micrograms. For the week to seconds, 1 week is equivalent to 604,800 seconds. Therefore, 1,600,000 micrograms/604,800 seconds. So we are going to simplify this. So it would be 2.65<span>µg/s. Hope this answers your question.</span>
Answer:
Explanation:
(1.7 m/cycle)(46 cycle/s) = 78.2 m/s