Here,
Height (S) = 2m
Gravity on mars (g) = 3.7m/s^2
Initial velocity (u) = 0 m/s^2
By the one of the formula of the motion,
S = ut + 1/2at^2
2 = 0 * t + 1/2*3.7*t^2
2 = 1.85t^2
t^2 = 2/1.85 = 1.081
t =1.03s
So, it will take 1.03s long..
Answer:
Nails are made of iron. Iron consists of 26 protons and 26 electrons. protons are positively charged and electrons are negatively charged, so this force of attraction keeps the electrons together.
If electrons repel from each other, the positively charge protons and nucleus allow them to move in a definite orbit and prevent them flying out of the nail.
Answer:
The force does the ceiling exert on the hook is 269.59 N
Explanation:
Applying the second Newton law:
F = m*a
From the attached diagram, the net force in object 1 is:

In object 2:

Adding the two equations:
(eq. 1)
The torque:

Where
I = moment of inertia
α = angular acceleration
If the linear acceleration is

Torque due the tension is equal:

Substituting torque, mass, in equation 1, the expression respect the acceleration is:

Where
W₁ = 75 N
W₂ = 125 N
W = 80 N

The net force is:

Answer:
26.2 m/s
Explanation:
We can find the speed of the cannonball just by analyzing its vertical motion. In fact, the initial vertical velocity is
(1)
where u is the initial speed and
is the angle of projection.
We can therefore use the following suvat equation for the vertical motion of the ball:

where
is the vertical velocity at time t, and
is the acceleration of gravity. The time of flight is 3.78 s, so we know that the ball reaches its maximum height at half this time:

And at the maximum height, the vertical velocity is zero:

Substituting these values, we find the initial vertical velocity:

And using eq.(1) we now find the initial speed:
