Answer
given,


mass of book = 0.305 Kg
so, from the diagram attached below




computing horizontal component




θ = 62.35°
Answer:
Radius of the solenoid is 0.93 meters.
Explanation:
It is given that,
The magnetic field strength within the solenoid is given by the equation,
, t is time in seconds

The induced electric field outside the solenoid is 1.1 V/m at a distance of 2.0 m from the axis of the solenoid, x = 2 m
The electric field due to changing magnetic field is given by :

x is the distance from the axis of the solenoid
, r is the radius of the solenoid


r = 0.93 meters
So, the radius of the solenoid is 0.93 meters. Hence, this is the required solution.
Answer:
v = 66.4 m/s
Explanation:
As we know that plane is moving initially at speed of

now we have




now in Y direction we can use kinematics



since there is no acceleration in x direction so here in x direction velocity remains the same
so we will have



The answer is 96 N .....................................