<span>Hello!
We have the following data:
</span>
Time (T) = ? (in minutes)
Power (P) = 3 kW → 3000 W
Energy (E) = 9 MJ → 9000000 J or (W/s)
Formula of the consumption of electric energy:

Solving:




How many minutes can it run for? (<span>Let's convert in minutes)
</span>
1 minute --------- 60 seconds
y minute --------- 3000 seconds

<span>Product of extremes equals product of means
</span>




I hope this helps! =)
<span>
</span>
<h2>Answer:</h2>
The refractive index is 1.66
<h2>Explanation:</h2>
The speed of light in a transparent medium is 0.6 times that of its speed in vacuum
.
Refractive index of medium = speed of light in vacuum / speed of light in medium
So
RI = 1/0.6 = 5/3 or 1.66
Answer:
a) 4.485 kg b) 3.94 kg
Explanation:
since the maximum tension the line can stand is 44 N and for question a the speed is constant (acceleration must be zero since the velocity or speed is not changing), F(tension) = mass * acceleration due to gravity (g) .
44 = m * 9.81m/s^2
m = 44/9.81 = 4.485kg
b) F(tension) = ma + mg ( where a is the acceleration of the body and g is the acceleration of the gravity)
44 = m (a +g)
44 = m (1.37 + 9.81)
44/11.18 = m
m = 3.94 kg
I don’t know what the angle is in your diagram so I used the angle from the vertical.
The goal of Science is to expand knowledge.