Answer:
0.456033049
Explanation:
where N=mg hence
where m is mass of object, g is acceleration due to gravity whose value is taken as
,
is the coefficient of static friction and F is the applied force.
Making
the subject we obtain
and substituting m for 38 Kg, g for
and 170 N for F we obtain

Therefore, the coefficient of static friction is 0.456033049
<span>The speed of longitudinal waves, S, in a thin rod = âšYoung modulus / density , where Y is in N/m^2.
So, S = âšYoung modulus/ density. Squaring both sides, we have, S^2 = Young Modulus/ density.
So, Young Modulus = S^2 * density; where S is the speed of the longitudinal wave.
Then Substiting into the eqn we have (5.1 *10^3)^2 * 2.7 * 10^3 = 26.01 * 10^6 * 2.7 *10^6 = 26.01 * 2.7 * 10^ (6+3) = 70.227 * 10 ^9</span>
QUESTION:-A beam of white light shines onto a sheet of white paper. An identical beam of light shines onto a mirror. The light is scattered from the paper and reflected from the mirror.
Describe how scattering by paper and reflection by a mirror are different from each other.
ANSWER: Scattering sends or reflects light from each point on the object in all directions, whereas reflection sends light from each point on the object in one direction only (or to one point)
Answer:
acceleration = 2.4525 m/s²
Explanation:
Data: Let m1 = 3.0 Kg, m2 = 5.0 Kg, g = 9.81 m/s²
Tension in the rope = T
Sol: m2 > m1
i) for downward motion of m2:
m2 a = m2 g - T
5 a = 5 × 9.81 m/s² - T
⇒ T = 49.05 m/s² - 5 a Eqn (a)
ii) for upward motion of m1
m a = T - m1 g
3 a = T - 3 × 9.8 m/s²
⇒ T = 3 a + 29.43 m/s² Eqn (b)
Equating Eqn (a) and(b)
49.05 m/s² - 5 a = T = 3 a + 29.43 m/s²
49.05 m/s² - 29.43 m/s² = 3 a + 5 a
19.62 m/s² = 8 a
⇒ a = 2.4525 m/s²
The thermal energy is where the work of friction comes from. That is what stops it eventually. In this case a counter force of 10N is applied over the distance of 30.0m. The energy is given by Force*Distance. Here this is 300J. This friction work is the thermal energy.