Answer:
50%
Explanation:
Efficiency = work out / work in
e = Fd / W
e = (2000 N) (2 m) / (8000 J)
e = 0.5
Answer:
The ratio of the momentum imparted to gun #1 to that imparted to gun #2 is equal to 2 : 1
Explanation:
Detailed explanation and calculation is shown in the image below
Answer:
the value of vA that will allow the car to coast in neutral so as to just reach the top of the 150 m high hill at B with vB = 0 is 31.3 m/s
Explanation:
given information
car's mass, m = 1200 kg
= 100 m
= 
= 150 m
= 0
according to conservative energy
the distance from point A to B, h = 150 m - 100 m = 50 m
the initial speed 
final speed
= 0
thus,
² =
² - 2 g h
0 =
² - 2 g h
² = 2 g h
= √2 g h
= √2 (9.8) (50)
= 31.3 m/s
Newton's laws A force cannot act alone is the THIRD LAW!