Answer:
4.8967m
Explanation:
Given the following data;
M = 0.2kg
∆p = 0.58kgm/s
S(i) = 2.25m
Ratio h/w = 12/75
Firstly, we use conservation of momentum to find the velocity
Therefore, ∆p = MV
0.58kgm/s = 0.2V
V = 0.58/2
V = 2.9m/s
Then, we can use the conservation of energy to solve for maximum height the car can go
E(i) = E(f)
1/2mV² = mgh
Mass cancels out
1/2V² = gh
h = 1/2V²/g = V²/2g
h = (2.9)²/2(9.8)
h = 8.41/19.6 = 0.429m
Since we have gotten the heigh, the next thing is to solve for actual slant of the ramp and initial displacement using similar triangles.
h/w = 0.429/x
X = 0.429×75/12
X = 2.6815
Therefore, by Pythagoreans rule
S(ramp) = √2.68125²+0.429²
S(ramp) = 2.64671
Finally, S(t) = S(ramp) + S(i)
= 2.64671+2.25
= 4.8967m
As Saba was wearing high heels they are long from the bottom so they sank however Sana was wearing snow boots which means they were flat and so she didn’t sink.
Answer:

Explanation:
For the first ball, the moment of inertia and the kinetic energy is:


So, replacing, we get that:

At the same way, the moment of inertia and kinetic energy for second ball is:


So:

Then,
is equal to
, so:




Finally, solving for
, we get:

Answer:
Sorry cant find the answer but i hope you got it right and if you didn't you'll still do great. :)
Explanation: