Answer:
The maximum amount of mechanical energy converted to internal energy during the fall is 26.7 joules
Explanation:
Potential Energy (PE) = weight of baseball × height = 1.47N × 10m = 14.7Nm = 14.7 joules
Kinetic Energy (KE) = 12 joules
Maximum amount of mechanical energy converted to internal energy during the fall = PE + KE = 14.7 joules + 12 joules = 26.7 joules
Answer:
3.6 m
Explanation:
let x = horizontal distance between emily and allison should be for allison to catch the ball
Find horizontal speed of the ball
vx = 12 sin 30 = 12 x 0.5 = 6 m/s
To find time taken, we will use vertical values of the ball motion
Initial velocity in vertical direction
u = 12 cos 30 = 10.392 m/s
let a = g = 9.8m/s2
Use equation of motion
s = ut +1/2at^2
s = vertical distance = 8
8 = (10.392)t + (1/2)(9.8)t^2
8 = (10.392)t + (4.9)t^2
4.9t^2 + 10.392t - 8 = 0
Using formula of quadratic or calculator, we'll find
t = 0.6 and t = -2.72
We pick t=0.6s since it's not logical time in negative
Assuming no air resistance or external forces, the ball will move 6m/s horizontally. Hence using the formula of speed
speed vx = distance x / time
x = (vx)(t)
= 6 x 0.6
= 3.6 m
If the scale reads 650N, then the mass of whoever it is standing on the scale is
(weight) / (gravity) = (650N) / (9.8 m/s²) = 66.3 kilograms .
It's not MY mass, even if I'm the one standing on the scale.
If I stand on a scale and it reads 650 N, the scale is broken.
Answer:
The net force = 0
Explanation:
The given information includes;
The mass of the crate = 250 kg
The way the helicopter lifts the crate = Uniformly (constant rate (speed), no acceleration)
In order to pull the crate upwards, the helicopter has to provide a force equivalent to the weight of the crate keeping the helicopter on the ground.
The weight of the crate = The mass of the crate × The acceleration due gravity acting on the crate
The weight of the crate,
↓ = 250 kg × 9.81 m/s² = 2,452.5 N
The force the helicopter should provide to just lift the crate,
↑ = The weight of the crate = 2,452.5 N
The net force,
=
↑ -
↓ = 2,452.5 N - 2,452.5 N = 0
The net force = 0.
Answer:
D:
Explanation:
Conduction because the heat energy is transferring directly from the separate metals convection involves "currents" like in a liquid or a gas. When you turn on the stove with a pot of water on the burner the water at the bottom of the pot gets heated first almost immediately this water rises and cooler water falls. Basically the water is "stirring" or shifting, exchanging the heat energy this is why water heats so evenly.