F=ma
f?
m=1300kg
a=1.07m\s squared
f=1300kg x 1.07=1391N
Apply conservation of angular momentum:
L = Iw = const.
L = angular momentum, I = moment of inertia, w = angular velocity, L must stay constant.
L must stay the same before and after the professor brings the dumbbells closer to himself.
His initial angular velocity is 2π radians divided by 2.0 seconds, or π rad/s. His initial moment of inertia is 3.0kg•m^2
His final moment of inertia is 2.2kg•m^2.
Calculate the initial angular velocity:
L = 3.0π
Final angular velocity:
L = 2.2w
Set the initial and final angular momentum equal to each other and solve for the final angular velocity w:
3.0π = 2.2w
w = 1.4π rad/s
The rotational energy is given by:
KE = 0.5Iw^2
Initial rotational energy:
KE = 0.5(3.0)(π)^2 = 14.8J
Final rotational energy:
KE = 0.5(2.2)(1.4)^2 = 21.3J
There is an increase in rotational energy. Where did this energy come from? It came from changing the moment of inertia. The professor had to exert a radially inward force to pull in the dumbbells, doing work that increases his rotational energy.
' W ' is the symbol for 'Watt' ... the unit of power equal to 1 joule/second.
That's all the physics we need to know to answer this question.
The rest is just arithmetic.
(60 joules/sec) · (30 days) · (8 hours/day) · (3600 sec/hour)
= (60 · 30 · 8 · 3600) (joule · day · hour · sec) / (sec · day · hour)
= 51,840,000 joules
__________________________________
Wait a minute ! Hold up ! Hee haw ! Whoa !
Excuse me. That will never do.
I see they want the answer in units of kilowatt-hours (kWh).
In that case, it's
(60 watts) · (30 days) · (8 hours/day) · (1 kW/1,000 watts)
= (60 · 30 · 8 · 1 / 1,000) (watt · day · hour · kW / day · watt)
= 14.4 kW·hour
Rounded to the nearest whole number:
14 kWh
Answer:
7.3 kg m/s
Explanation:
First of all, let's calculate the gravitational potential energy of the stone as it reaches its highest point:

For the law of conservation of energy, this is equal to the initial kinetic energy of the stone at ground level (where the potential energy is zero), just after the stone leaves your hand:

From this equation we can find the velocity of the stone as it leaves your hand:

The initial velocity of the stone (before leaving your hand) is zero:

The impulse received by the stone is equal to its change in momentum, so:

1. The wavelength is the ratio of the wave's speed to its frequency in hertz or 1/s. This is shown below,
λ = s / f = (320 m/s) / (300 1/s) = 1.07 m
The wavelength is approximately 1.07 m.
2. The frequency is the ratio between speed and the wavelength,
f = (330 m/s) / 0.45 m = 733.33 hertz