Answer:
Force on front axle = 6392.85 N
Force on rear axle = 8616.45 N
Explanation:
As we know that the weight of the car is balanced by the normal force on the front wheel and rear wheels
Now we know that



now we know that distance between the axis is 2.70 m and centre of mass is 1.15 m behind front axle
so we can write torque balance about its center of mass


now from above equation

now we have

now the other force is given as

Answer: a=9.8*10^-10s
b=9.8*10^-13s
c=1.7*10^-8s
d=5.57*10^-4s
Explanation:
a) given 980 ps
Expected answer is 980 * 10^-12
Therefore, 980ps = 9.8*10^-10s
b) given 980 fs
Expected answer is 980 * 10^-15
Therefore, 980fs = 9.8*10^-13s
c) given 17 ns
Expected answer is 17 * 10^-9
Therefore, 17ns = 1.7*10^-8s
d) given 577 μs
Expected answer is 577 * 10^-6
Therefore, 577μs = 5.57*10^-4s
a=9.8*10^-10s
b=9.8*10^-13s
c=1.7*10^-8s
d=5.57*10^-4s
Answer:
D) Synthesizers have always had a well-established presence in standard ensembles
Explanation:
As synthesizers are electronic music instruments that can create the sounds of many different musical instruments, they have been seen as a threat to many musicians since their invention.
Answer:
Constant or Controlled variables: Same concentration of vinegar solution, same quantity of vinegar, same type of weed etc
Explanation:
In an experiment, certain variables are kept unchanged or constant for both the experimental group and control group in order not to influence the outcome of the experiment. These variables are called CONTROLLED VARIABLES or CONSTANTS.
In the case of this experiment where Lizette is testing the effect of vinegar on weed, the variable that should be kept the same (controlled variables) for the control group of weeds and the sprayed weeds include Same concentration of vinegar solution, Same quantity of vinegar, same type of weed.
Answer:
$ 18.75
Explanation:
given,
capacity of the Dave’s car = 12 gallons
Assuming that the tank is 3/8 full before
Cost of gas per gallon = $2.50 per gallon of gas
Volume Dave have to fill
=
=
of full tank
=
volume Dave have to fill = 7.5 gallons
total money Dave spent
= 7.5 gallons x $2.50
= $ 18.75
Dave have to spend $ 18.75 to fill tank to it capacity.