1). <u>Power = (voltage)² / (Resistance)</u>
4,500 = (220)² / Resistance
Multiply each side by (resistance) : 4,500 x resistance = (220)²
Divide each side by 4,500 : Resistance = (220)² / 4,500 = <em>10.76 ohms</em>
2). <u>Power = (voltage) x (Current)</u>
Divide each side by (voltage): Power / voltage = Current
4,500 / 220 = <em>20.45 Amperes</em>
3). 4,500 watts = 4.5 kilowatts
(4.5 kilowatts) x (4 hours) = <em>18 kilowatt-hours</em>
Answer:
When an object changes speed (increases/decreases) it results in acceleration/de acceleration, its velocity also changes.
Explanation:
Acceleration is the rate of change in velocity.An object can accelerate when speed increases, decreases or direction changes. All these instances involves a change in velocity.Velocity is a vector quantity thus it has magnitude and the direction.Acceleration due to change in direction is centripetal acceleration.The expression for finding acceleration is;
a=change in velocity/change in time
a=Δv/Δt in m/s²
Explanation:
The given data is as follows.
Mass of the ornament (
) = 0.9 kg
Length of the wire (l) = 1.5 m
Mass of missile (
) = 0.4 kg
Initial speed of missile (
) = 12 m/s
r = 1.5 m
According to the law of conservation of momentum,

Putting the given values into the above formula as follows.


0 + 4.8 = 1.3v
v = 3.69 m/s
Now, the centrifugal force produced is calculated as follows.

= 
= 11.80 N
Hence, tension in the wire is calculated as follows.
T = 
= 
= 24.54 N
Thus, we can conclude that tension in the wire immediately after the collision is 24.54 N.
Explanation:
Given that,
Height of object = 3.0 cm
Distance of object u= 48 cm
Focal length = 48 cm
We need to calculate the image distance
Using formula of lens

Put the value into the formula




(I). The image is real.
(II). The distance of the image from the lens is 14.11 cm.
(II). The image is inverted.
(IV). We need to calculate the height of the image
Using formula of magnification


Put the value into the formula



The height of the image is 0.88 cm.
Hence, This is the required solution.
Answer:
Magnetic flux, 
Explanation:
It is given that,
Radius of the solenoid, r = 4 cm = 0.04 m
Length of the solenoid, L = 4 m
No of turns, N = 8000
Current, I = 5 A
Radius of the plane circular surface, r' = 2 cm = 0.02
Area of the circular surface,

The magnetic flux through this surface is given by :

B is the magnetic field of the solenoid



So, the magnetic flux through this surface is
/. Hence, this is the required solution.