The correct answer is 17.24 m/s. You get the answer by subtracting the two heights of the tracks which are 36.5 and 10.8 m, and the answer is 25.7. Since you already know the height at which the kinetic energy will be coming from, you then divide the amount of weight the roller coaster has to the distance it needs to travel in order for you to determine the speed of the car. So that is, 4,357 kg and 25.7 m and the answer is 169 kg/m. Dividing it to the earth's gravity of 9.8 m/s you'll get 17.24 m/s.
Answer:
Distance between peak height (vertically) of projectile and mountain height = (2975.2 - 1800) = 1175.2 m
Distance between where the projectile lands and ship B = (3188.8 - 3110) = 8.8 m
Explanation:
Given the velocity and angle of shot of the projectile, one can calculate the range and maximum height attained by the projectile.
H = (v₀² Sin²θ)/2g
v₀ = initial velocity of projectile = 2.50 × 10² m/s = 250 m/s
θ = 75°, g = 9.8 m/s²
H = 250² (Sin² 75)/(2 × 9.8) = 2975.2 m
Range of projectile
R = v₀² (sin2θ)/g
R = 250² (sin2×75)/9.8
R = 250² (sin 150)/9.8 = 3188.8 m
Height of mountain = 1.80 × 10³ = 1800 m
Maximum height of projectile = 2975.2 m
Distance between peak height (vertically) of projectile and mountain height = 2975.2 - 1800 = 1175.2 m
Distance of ship B from ship A = 2.5 × 10³ + 6.1 × 10² = 2500 + 610 = 3110 m
Range of projectile = 3188.8 m
Distance between where the projectile lands and ship B = 3188.8 - 3110 = 8.8 m
Answer:
halved
Explanation:
The velocity of the a wave is obtained by multiplying the frequency and wavelength.

Where
v = Velocity
f = Frequency
= Wavelength
The velocity here is constant. So, if the frequency is doubled the wavelength is halved.
Answer:
(B) (length)/(time³)
Explanation
The equation x = ½ at² + bt³ has to be dimensionally correct. In other words the term bt³ and ½ at² must have units of change of position = length.
We solve in order to find the dimension of b:
[x]=[b]*[t]³
length=[b]*time³
[b]=length/time³
Answer:
W= -2.5 (p₁*0.0012) joules
Explanation:
Given that p₀= initial pressure, p₁=final pressure, Vi= initial volume=0 and Vf=final volume= 6/5 liters where p₁=p₀ then
In adiabatic compression, work done by mixture during compression is
W=
where f= final volume and i =initial volume, p=pressure
p can be written as p=K/V^γ where K=p₀Vi^γ =p₁Vf^γ
W= 
W= K/1-γ ( 1/Vf^γ-1 - 1/Vi^γ-1)
W=1/1-γ (p₁Vf-p₀Vi)
W= 1/1-1.40 (p₁*6/5 -p₀*0)
W= -2.5 (p₁*6/5*0.001) changing liters to m³
W= -2.5 (p₁*0.0012) joules