Answer:
a) 2.5m/s
b) 0.91m/s
c) 0m/s
Explanation:
Average velocity can be said to be the ratio of the displacement with respect to time.
Average speed on the other hand is the ratio of distance in relation to time
Thus, to get the average velocity for the first half of the swim
V(average) = displacement of first trip/time taken on the trip
V(average) = 50/20
V(average) = 2.5m/s
Average velocity for the second half of the swim will be calculated in like manner, thus,
V(average) = 50/55
V(average) = 0.91m/s
Average velocity for the round trip will then be
V(average) = 0/75, [50+25]
V(average) = 0m/s
Answer:
a = 4.72 m/s²
Explanation:
given,
mass of the box (m)= 6 Kg
angle of inclination (θ) = 39°
coefficient of kinetic friction (μ) = 0.19
magnitude of acceleration = ?
box is sliding downward so,
F - f = m a
f is the friction force
m g sinθ - μ N = ma
m g sinθ - μ m g cos θ = ma
a = g sinθ - μ g cos θ
a = 9.8 x sin 39° - 0.19 x 9.8 x cos 39°
a = 4.72 m/s²
the magnitude of acceleration of the box down the slope is a = 4.72 m/s²
Answer:
E. The ocean gains more entropy than the iron loses.
Explanation:
When there is a spontaneous process , entropy of the system increases . Here hot iron is losing entropy and ocean is gaining entropy . Net effect will be gain of entropy . That means entropy gained by ocean is more than entropy lost by iron .
Hence option E is correct .
<h3><u>Answer</u>;</h3>
= 22°
<h3><u>Explanation</u>;</h3>
- According to Snell's law, the ratio of the sine of the angle of incidence to the sine of the angle of refraction is a constant. The constant value is called the refractive index of the second medium with respect to the first.
- Therefore; Sin i/Sin r = η
In this case; Angle of incidence = 90° -60° =30°, angle of refraction =? and η = 1.33
Thus;
Sin 30 / Sin r = 1.33
Sin r = Sin 30°/1.33
= 0.3759
r = Sin^-1 0.3759
= 22.08
<u>≈ 22°</u>
Answer:
A free body diagram with 2 forces: the first pointing downward labeled F Subscript g Baseline 20 N and the second pointing upward labeled F Subscript air Baseline 20 N.
Explanation:
This is because at terminal velocity, the ball stops accelerating and the net force on the ball is zero. For the net force to be zero, equal and opposite forces must act on the ball, so that their resultant force is zero. That is F₁ + F₂ = 0 ⇒ F₁ = -F₂
Since F₁ = 20 N, then F₂ = -F₁ = -20 N
So, if F₁ points upwards since it is positive, then F₂ points downwards since it is negative.
So, a free body diagram with 2 forces: the first pointing downward labeled F Subscript g Baseline 20 N and the second pointing upward labeled F Subscript air Baseline 20 N best describes the ball falling at terminal velocity.