If we assume also that the temperature of the air does not change, we can use Boyle's Law:
p₁V₁ = p₂V₂
Now, we know:
p₁ = 100kPa
V₂ = 100cm³ (the volume of the tyre)
V₁ = 120cm³ (becuse the air is contained inside the tyre AND the pump)
We can solve for p₂:
p₂ = (p₁V₁)/V₂
= (100×120)/100
= 120kPa
Therefore your answer is: 120kPa
Answer:
option (b)
Explanation:
According to the Pascal's law
F / A = f / a
Where, F is the force on ram, A be the area of ram, f be the force on plunger and a be the area of plunger.
Diameter of ram, D = 20 cm, R = 20 / 2 = 10 cm
A = π R^2 = π x 100 cm^2
F = 3 tons = 3000 kgf
diameter of plunger, d = 3 cm, r = 1.5 cm
a = π x 2.25 cm^2
Use Pascal's law
3000 / π x 100 = f / π x 2.25
f = 67.5 Kgf
<span>The key equation is going to come from Mr Planck: E=h \nu
Where h is Plancks constant; and ν is the frequency. This equation gives you the energy per photon at a given frequency. Alas, you're given wavelength, but that's easy enough to convert to frequency given the following equation:
c= lambda / nu
where c is the speed of light; λ (lambda) is the wavelength; and ν is again frequency. As soon as you know the energy of a photon with a wavelength of 550nm, you should know how many photons you would require to accumulate 10^-18J. Be careful with your units.</span>
Answer:
Sample Response: The windsurfer, his board, and the air and water around him are all made of matter. That matter is made up of very small particles called atoms.
Explanation:
i just finished lesson on edgenuity :)