Answer: They are in the same group because they have similar chemical properties, but they are in different periods because they have very different atomic numbers.
Explanation: On Edgenuity!!
Answer:
625000 N/ m
Explanation:
m= 20 kg
v= 30 m/s
x= 12 cm
k = ?
Here when the mass when hits at spring its speed is
Vi= 30 m/s
Finally it comes to rest after compressing for 12 cm
i-e Vf = 0 m/s
Distance= S= 12 cm = 0.12 m
using
2aS= Vf2 - Vi2
==> 2a ×0.12 = o- 30 × 30
==> a = 900 ÷ 0.24 = 3750 m/sec2
Now we know;
F = ma
F= -Kx
==> ma= -kx
==> 20 × 3750 = -K × 0.12
==> k = 625000 N/ m
a) 6.25 rad/s
The law of conservation of angular momentum states that the angular momentum must be conserved.
The angular momentum is given by:

where
I is the moment of inertia
is the angular speed
Since the angular momentum must be conserved, we can write

where we have
is the initial moment of inertia
is the initial angular speed
is the final moment of inertia
is the final angular speed
Solving for
, we find

b) 28.1 J and 35.2 J
The rotational kinetic energy is given by

where
I is the moment of inertia
is the angular speed
Applying the formula, we have:
- Initial kinetic energy:

- Final kinetic energy:

Answer:
i am answering the same question 3rd time
please find the answer in the images attached.