Answer:
<h2>5.6kW</h2>
Explanation:
Step one:
given
mass m= 24kg
distance moved= 6m
time taken= 4seconds
Step two:
Required
power
but work done is the force applied at a distance, and the power is the work done time the time taken
Work done= F*D
F=mg
W= mg*D
W=24*9.81*6
W=1412.6J
Power P= work * time
P=1412.6*4
p=5650.5W
P=5.6kW
Answer:
The electric field strength is 
Solution:
As per the question:
Area of the electrode, 
Charge, q = 50 nC = ![50\times 10^{- 9} C[/etx]Distance, x = 2 mm = [tex]2\times 10^{- 3} m](https://tex.z-dn.net/?f=50%5Ctimes%2010%5E%7B-%209%7D%20C%5B%2Fetx%5D%3C%2Fp%3E%3Cp%3EDistance%2C%20x%20%3D%202%20mm%20%3D%20%5Btex%5D2%5Ctimes%2010%5E%7B-%203%7D%20m)
Now,
To calculate the electric field strength, we first calculate the surface charge density which is given by:

Now, the electric field strength of the electrode is:

where



3.Es tarde y mi taxi no llega. Estoy ____.
(5 Points)
preocupada
contenta
Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions.
a. <span>FM GmMmr2
</span>= 6.67 x 10-11N.m2kg27 .35 x 1022 kg 70 kg 3.78 x 108 m2
<span>= 2.40 x 10-3 N
b. </span><span>FE GmEmr2
= 6.67 x 10-11 N.m2kg 25 .97 x 1034 kg (70kg) 6.38 x 106 m2
=685 N
FMFE 2.40 x 10-3N685 N= 0.0004%</span>
Answer: C
14.75g
Explanation:
Given that the half life time = 60.5s
Let No = initial mass = 59g
N = decayed mass
At time t = 0, No = 59g
At time t = 60.5s,
N = No/2 = 59/2
= 29.5g
At time t = 121
N = 29.5/2 = 14.75g
Therefore N = 14.75g