Answer:
dont you have to times it
Explanation:
Answer:
The final size is approximately equal to the initial size due to a very small relative increase of
in its size
Solution:
As per the question:
The energy of the proton beam, E = 250 GeV =
Distance covered by photon, d = 1 km = 1000 m
Mass of proton, 
The initial size of the wave packet, 
Now,
This is relativistic in nature
The rest mass energy associated with the proton is given by:


This energy of proton is 
Thus the speed of the proton, v
Now, the time taken to cover 1 km = 1000 m of the distance:
T = 
T = 
Now, in accordance to the dispersion factor;


Thus the increase in wave packet's width is relatively quite small.
Hence, we can say that:

where
= final width
Complete Question:
Suppose that an asteroid traveling straight toward the center of the earth were to collide with our planet at the equator and bury itself just below the surface. What would have to be the mass of this asteroid, in terms of the earth’s mass M, for the day to become 25.0% longer than it presently is as a result of the collision? Assume that the asteroid is very small compared to the earth and that the earth is uniform throughout.
Answer:
m = 0.001 M
For the whole process check the following page: https://www.slader.com/discussion/question/suppose-that-an-asteroid-traveling-straight-toward-the-center-of-the-earth-were-to-collide-with-our/
Answer:u=97.41m/s
Explanation:
Given
inclination 
Horizontal distance travel by Particle 
Vertical height 
Let u be the initial velocity
calculating vertical distance

-------1
Calculating horizontal distance


put value of t in equation 1





at 


<span>Depends on the precision you're working to.
proton mass ~ 1.00728 amu
neutron mass ~ 1.00866 amu
electron mass ~ electron mass = 0.000549 amu
Binding mass is:
mass of constituents - mass of atom
Eg for nitrogen:
(7*1.00728)-(7*1.00866)-(7*0.000549)
-14.003074 = 0.11235amu
Binding energy is:
E=mc^2 where c is the speed of light. Nuclear physics is usually done in MeV[1] where 1 amu is about 931.5MeV/c^2. So:
0.11235 * 931.5 = 104.6MeV
Binding energy per nucleon is total energy divided by number of nucleons. 104.6/14 = 7.47MeV
This is probably about right; it sounds like the right size!
Do the same thing for D/E/F and recheck using your numbers & you shouldn't go far wrong :)
1 - have you done this? MeV is Mega electron Volts, where one electronVolt (or eV) is the change in potential energy by moving one electron up a 1 volt potential. ie energy = charge * potential, so 1eV is about 1.6x10^-19J (the same number as the charge of an electron but in Joules).
It's a measure of energy, but by E=mc^2 you can swap between energy and mass using the c^2 factor. Most nuclear physicists report mass in units of MeV/c^2 - so you know that its rest mass energy is that number in MeV.</span>