U = 0, initial vertical velocity
Neglect air resistance, and g = 9.8 m/s².
The time, t, required for the pen to attain a vertical velocity of 19.62 m/s is given by
19.62 m/s = 0 + (9.8 m/s²)*(t s)
t = 19.62/9.8 = 2.00 s
Answer: 2.0 s
You hold a piece of wood in one hand and a piece of iron in the other. Both pieces have the same volume, and you hold them fully under water at the same depth. At the moment you let go of them, which one experiences the greater buoyancy force?<span>
</span>
Answer:
The correct answer to the following question will be Option A (moment arm; pivot point).
Explanation:
- The moment arm seems to be the duration seen between joint as well as the force section trying to act mostly on the joint. Each joint that is already implicated in the workout seems to have a momentary arm.
- The moment arm extends this same distance from either the pivot point to just the position of that same pressure exerted.
- The pivotal point seems to be the technical indicators required to fully measure the appropriate demand trends alongside different time-frames.
The other three choices are not related to the given situation. So that option A is the appropriate choice.
Answer;
- 15 J
Explanation;
-Potential energy is defined as mechanical energy, stored energy, or energy caused by its position.
-For the gravitational force the formula is P.E. = mgh, where m is the mass in kilograms, g is the acceleration due to gravity (9.8 m /s² at the surface of the earth) and h is the height in meters.
Potential energy of the rabbit at the peak of its height is
PE = (3)(10)(0.5) = 15 J
(around 14.7 but because energy is lost, it is less than that)
Answer:
Explanation:
Suppose the distance between the two cities is D and the velocity in calm weather is V . The total time taken in two way travel is given by
Total distance / velocity
= 2 D / V
Suppose velocity of wind is v . Then in one way the velocity of airplane will become V + v and in the return trip its velocity will be V - v
Total time taken
= 
= 
= 
= 
= The denominator contains a factor

which is less than one so time calculated will be more than
2D / V
Hence in the second case time taken will be more .