Answer:
A free body diagram with 2 forces: the first pointing downward labeled F Subscript g Baseline 20 N and the second pointing upward labeled F Subscript air Baseline 20 N.
Explanation:
This is because at terminal velocity, the ball stops accelerating and the net force on the ball is zero. For the net force to be zero, equal and opposite forces must act on the ball, so that their resultant force is zero. That is F₁ + F₂ = 0 ⇒ F₁ = -F₂
Since F₁ = 20 N, then F₂ = -F₁ = -20 N
So, if F₁ points upwards since it is positive, then F₂ points downwards since it is negative.
So, a free body diagram with 2 forces: the first pointing downward labeled F Subscript g Baseline 20 N and the second pointing upward labeled F Subscript air Baseline 20 N best describes the ball falling at terminal velocity.
Answer:
U = 1 / r²
Explanation:
In this exercise they do not ask for potential energy giving the expression of force, since these two quantities are related
F = - dU / dr
this derivative is a gradient, that is, a directional derivative, so we must have
dU = - F. dr
the esxresion for strength is
F = B / r³
let's replace
∫ dU = - ∫ B / r³ dr
in this case the force and the displacement are parallel, therefore the scalar product is reduced to the algebraic product
let's evaluate the integrals
U - Uo = -B (- / 2r² + 1 / 2r₀²)
To complete the calculation we must fix the energy at a point, in general the most common choice is to make the potential energy zero (Uo = 0) for when the distance is infinite (r = ∞)
U = B / 2r²
we substitute the value of B = 2
U = 1 / r²
Explanation:
It is given that,
Magnetic field, B = 0.5 T
Speed of the proton, v = 60 km/s = 60000 m/s
The helical path followed by the proton shown has a pitch of 5.0 mm, p = 0.005 m
We need to find the angle between the magnetic field and the velocity of the proton. The pitch of the helix is the product of parallel component of velocity and time period. Mathematically, it is given by :





So, the angle between the magnetic field and the velocity of the proton is 50.58 degrees. Hence, this is the required solution.
Q = mCΔT, where Q = Amount of energy required, m = mass of the blcok, C = specific heat, ΔT = change in temperature.
Using the given values;
Q = 12*913*(118-20) = 1073688 J = 1073.688 kJ.
The correct answer in B.