Answer:
D. 214 kPa
Explanation:
The absolute pressure is given by:

where
p is the absolute pressure
is the atmospheric pressure
is the gauge pressure
In this problem, we have

So, the atmospheric pressure is

When an airplane is flying straight and level at a constant speed, the lift it produces balances its weight, and the thrust it produces balances its drag. However, this balance of forces changes as the airplane rises and descends, as it speeds up and slows down, and as it turns.
The force exerted on the car during this stop is 6975N
<u>Explanation:</u>
Given-
Mass, m = 930kg
Speed, s = 56km/hr = 56 X 5/18 m/s = 15m/s
Time, t = 2s
Force, F = ?
F = m X a
F = m X s/t
F = 930 X 15/2
F = 6975N
Therefore, the force exerted on the car during this stop is 6975N
Answer:
the average velocity of car A between t1 and t2greater is greater than the average velocity of B berween t1 and t2
Explanation:
Velocity is displacement over time,
Displacement is the distance covered relative to the initial starting position
For A:
at time ti, A moved from Xo to 2Xo, displacement is 2Xo.
at time t2 a moves with speed 3V, hence, his new position will be 3Xo from 2Xo which will be at 5Xo. A's displacement is 5Xo from starting point.
For B:
at time ti, B moved from Xo to 2Xo, displacement is 2Xo.
at time t2 a moves with speed V in the opposite position so he'll be back to his starting point, hence, his new position will be at Xo. A's displacement is 0 from his starting point.