Answer:
the number of additional car lengths approximately it takes the sleepy driver to stop compared to the alert driver is 15
Explanation:
Given that;
speed of car V = 120 km/h = 33.3333 m/s
Reaction time of an alert driver = 0.8 sec
Reaction time of an alert driver = 3 sec
extra time taken by sleepy driver over an alert driver = 3 - 0.8 = 2.2 sec
now, extra distance that car will travel in case of sleepy driver will be'
S_d = V × 2.2 sec
S_d = 33.3333 m/s × 2.2 sec
S_d = 73.3333 m
hence, number of car of additional car length n will be;
n = S_n / car length
n = 73.3333 m / 5m
n = 14.666 ≈ 15
Therefore, the number of additional car lengths approximately it takes the sleepy driver to stop compared to the alert driver is 15
Answer:
E = 1.04*10⁻¹ N/C
Explanation:
Assuming no other forces acting on the proton than the electric field, as this is uniform, we can calculate the acceleration of the proton, with the following kinematic equation:

As the proton is coming at rest after travelling 0.200 m to the right, vf = 0, and x = 0.200 m.
Replacing this values in the equation above, we can solve for a, as follows:

According to Newton´s 2nd Law, and applying the definition of an electric field, we can say the following:
F = mp*a = q*E
For a proton, we have the following values:
mp = 1.67*10⁻²⁷ kg
q = e = 1.6*10⁻¹⁹ C
So, we can solve for E (in magnitude) , as follows:

⇒ E = 1.04*10⁻¹ N/C
Answer:
D: The distance between the particles decreases
Explanation:
Taking away energy slows down molecules, like how you slow down when you are cold (I think)
Answer:
C The launcher will fall off the platform and land D/2 to the left of the platform because the launcher is twice the mass of the ball.
Explanation:
The figure is missing: you can find it in attachment.
We can apply the law of conservation of momentum to check that the launcher will leave the platform with a speed which is half the speed of the ball. In fact, the total initial momentum is zero:

while the total final momentum is:

where
is the mass of the launcher
is the mass of the ball
is the velocity of the launcher
is the velocity of the ball
Since the total momentum must be conserved,
, so

Therefore we find

which means that the launcher leaves the platform with a velocity which is half that of the ball, and in the opposite direction (to the left).
Since the distance covered by both the ball and the launcher only depends on their horizontal velocity, this also means that the launcher will cover half the distance covered by the ball before reaching the ground: therefore, since the ball covers a distance of D, the launcher will cover a distance of D/2.
Answer:
1.05 N
Explanation:
K = 0.7 N/m
e = 1.5 m
F = ?
from Hooke's law of elasticity
F = Ke
= 0.7×1.5
= 1.05 N