Radio wave is about 3.10^8m/s divided by 10^8 hz is 3 nesters sound wave is 343m/s so thus Equal to approximately 0.78
Answer:
The temperature of the gas is 1197.02 K
Explanation:
From ideal gas law;
PV = nRT
Where;
P is the pressure of the gas
V is the volume of the gas
R is ideal gas constant = 8.314 L.kPa/mol.K
T is the temperature of the gas
n is the number of moles of gas
Volume of the gas in the cylindrical container = πr²h
Given;
r = 6/2 = 3 cm = 0.03 m
h = 11 cm = 0.11 m
V = π × (0.03)² × 0.11 = 3.11 × 10⁻⁴ m³ = 0.311 L
number of moles of oxygen gas = Reacting mass / molar mass


Therefore, the temperature of the gas is 1197.02 K
Answer:
Ratio of length will be 
Explanation:
We have given time period of the pendulum when length is
is 
And when length is
time period 
We know that time period is given by

So
----eqn 1
And
-------eqn 2
Dividing eqn 2 by eqn 1

Squaring both side

Answer:
The most correct option is;
B. 10 km
Explanation:

Where:
y = Distance between the two headlights
d = Aperture of observers eye
λ = Wavelength of light
L = Distance between the observer and the headlight
Therefore, from the above solution, the distance between the observer and the headlights is 9386.066 km which is approximately 10 km.
Also we have
sinθ = y/L = 1.22 (λ/d)
sinθ = 1.22×10⁻⁴ rad
Answer: a. F doubled
b. F reduced by one-quarter i.e
1/4*(F)
c. 1/9*(F)
d. F increased by a factor of 4 i.e 4*F
e. F reduces 3/4*(F)
Explanation: Coulombs law states the force F of attraction/repulsion experience by two charges qA and qB is directly proportional to thier product and inversely proportional to the square of distance d between them. That is
F = k*(qA*qB)/d²
a. If qA is doubled therefore the force is doubled since they are directly proportional.
b. If qA and qB are half, that means thier new product would be qA/2)*qB/2 =qA*qB/4
Which means the product of charge is divided by 4 so the force would be divided by 4 too since they are directly proportional.
c. If d is tripped that is multiplied by 3. From the formula new d would be (3*d)²=9d² but force is inversely proportional to d² so instead of multiplying by 9 the force will be divided by 9
d. If d is cut into half that is divided by 2. The new d would be (d/2)²=d²/4. So d² is divided by 4 so the force would be multiplied by 4
e. If qA is tripled that is multiplied by 3. F would be multiplied by 3 also, if at the same time d is doubled (2*d)²= 4*d² . Force would be divided by 4 at same time. So we have,
3/4*F