Answer:
No, the apple will reach 4.20041 m below the tree house.
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity = 2.8 m/s
v = Final velocity = 0
s = Displacement
g = Acceleration due to gravity = -9.81 m/s² = a (negative as it is going up)
Equation of motion

The height to which the apple above the point of release will reach is 0.39959 m
From the ground the distance will be 1.3+0.39959 = 1.69959 m
Distance from the tree house = 5.9-1.69959 = 4.20041 m
No, the apple will reach 4.20041 m below the tree house.
The values in the option do not reflect the answer.
Answer:
Vectors have both magnitude and direction
Explanation:
Vectors show how strong the force in because the bigger the arrow, the stronger the force. Also, it obviously shows direction because its an arrow.
The equation for Hall voltage Vh is:
Vh=v*B*w, where v is the velocity of the strip, B is the magnitude of the magnetic field, and w is the width of the strip.
v=25 cm/s = 0.25 m/s
B=5.6 T
w= 1.2 mm = 0.0012 m
We input the numbers into the equation and get:
Vh= 0.25*5.6*0.0012 = 0.00168 V
The maximum Hall voltage is Vh= 0.00168 V.
Answer and Explanation:
A. We have temperature t = 32
Speed of sound, s = 1087.5
As t increases by 1⁰f speed increases by 1.2
So that
S = 1088.6
T= 33⁰f
We have 2 equations
1087.5 = k(32) + c
1088.6 = k(33) + c
Subtracting both equations
(33-32)k = 1088.6-1087.5
K = 1.1
b.). S = kT + c
1087.5 = 32(1.1) + c
Such that
C = 1052.3
Therefore
S = 1.1(t) + 1052.3
C.). S = 1.1t + 1052.3
We make t subject of the formula
T = s/1.1 - 1052.3/1.1
T = 0.90(s) - 956.3
D. This means that We have temperature to rise by 0.90 whenever speed is increased