Answer: The angle between the wire segment and the magnetic field 66.42°
Explanation:
Please see the attachment below
Answer:
A) 12.08 m/s
B) 19.39 m/s
Explanation:
A) Down the hill, we will apply Newton’s second law of motion in the downward direction to get:
mg(sinθ) – F_k = ma
Where; F_k is frictional force due to kinetic friction given by the formula;
F_k = (μ_k) × F_n
F_n is normal force given by mgcosθ
Thus;
F_k = μ_k(mg cosθ)
We now have;
mg(sinθ) – μ_k(mg cosθ) = ma
Dividing through by m to get;
g(sinθ) – μ_k(g cosθ) = a
a = 9.8(sin 12.03) - 0.6(9.8 × cos 12.03)
a = -3.71 m/s²
We are told that distance d = 24.0 m and v_o = 18 m/s
Using newton's 3rd equation of motion, we have;
v = √(v_o² + 2ad)
v = √(18² + (2 × -3.71 × 24))
v = 12.08 m/s
B) Now, μ_k = 0.10
Thus;
a = 9.8(sin 12.03) - 0.1(9.8 × cos 12.03)
a = 1.08 m/s²
Using newton's 3rd equation of motion, we have;
v = √(v_o + 2ad)
v = √(18² + (2 × 1.08 × 24))
v = 19.39 m/s
If you did this then it could lead to cheating or someone else getting hurt.
Answer:
F. jumping
Explanation:
you can't throw/toss yourself, you cant roll over water, catching?, you cant run over water, jumps are bigger than hops
Answer:
remains the same, but the apparent brightness is decreased by a factor of four.
Explanation:
A star is a giant astronomical or celestial object that is comprised of a luminous sphere of plasma, binded together by its own gravitational force.
It is typically made up of two (2) main hot gas, Hydrogen (H) and Helium (He).
The luminosity of a star refers to the total amount of light radiated by the star per second and it is measured in watts (w).
The apparent brightness of a star is a measure of the rate at which radiated energy from a star reaches an observer on Earth per square meter per second.
The apparent brightness of a star is measured in watts per square meter.
If the distance between us (humans) and a star is doubled, with everything else remaining the same, the luminosity remains the same, but the apparent brightness is decreased by a factor of four (4).
Some of the examples of stars are;
- Canopus.
- Sun (closest to the Earth)
- Betelgeuse.
- Antares.
- Vega.