Answer:
Incomplete question
Check attachment for the given diagram
Explanation:
Given that,
Initial Velocity of drum
u=3m/s
Distance travelled before coming to rest is 6m
Since it comes to rest, then, the final velocity is 0m/s
v=3m/s
Using equation of motion to calculate the linear acceleration or tangential acceleration
v²=u²+2as
0²=3²+2×a×6
0=9+12a
12a=-9
Then, a=-9/12
a=-0.75m/s²
The negative sign shows that the cylinder is decelerating.
Then, a=0.75m/s²
So, using the relationship between linear acceleration and angular acceleration.
a=αr
Where
a is linear acceleration
α is angular acceleration
And r is radius
α=a/r
From the diagram r=250mm=0.25m
Then,
α=0.75/0.25
α =3rad/sec²
The angular acceleration is =3rad/s²
b. Time take to come to rest
Using equation of motion
v=u+at
0=3-0.75t
0.75t=3
Then, t=3/0.75
t=4 secs
The time take to come to rest is 4s
In quantum mechanics, particularly the wave-particle theory, it states that light behaves like a wave or a particle. For the wave behavior, its movement is measured in wavelengths while the time for each wavelength is the frequency. For the particle behavior, according to Planck, the energy of the photon (light particle) is determined as
E = hc/wavelength, where h is the Planck's constant (<span>6.626 x 10-34 J-s per particle) and c is the speed of light ( 3 x 10^8m/s)
As you can see, the energy of the photon is INVERSELY PROPORTIONAL to the wavelength with the Planck's constant as the constant of proportionality.</span>
Answer:
a) 2.5 m/s. (In the opposite direction to the direction in which she threw the boot).
b) The centre of mass is still at the starting point for both bodies.
c) It'll take Sally 12 s to reach the shore which is 30 m from her starting point.
Explanation:
Linear momentum is conserved.
(mass of boot) × (velocity of boot) + (mass of sally) × (velocity of Sally) = 0
5×30 + 60 × v = 0
v = (-150/60) = -2.5 m/s. (Minus inicates that motion is in the opposite direction to the direction in which she threw the boot).
b) At time t = 10 s,
Sally has travelled 25 m and the boot has travelled 300 m.
Taking the starting point for both bodies as the origin, and Sally's direction as the positive direction.
Centre of mass = [(60)(25) + (5)(-300)]/(60+5)
= 0 m.
The centre of mass is still at the starting point for both bodies.
c) The shore is 30 m away.
Speed = (Distance)/(time)
Time = (Distance)/(speed) = (30/2.5)
Time = 12 s
Hope this Helps!!!
Answer:
v=5.86 m/s
Explanation:
Given that,
Length of the string, l = 0.8 m
Maximum tension tolerated by the string, F = 15 N
Mass of the ball, m = 0.35 kg
We need to find the maximum speed the ball can have at the top of the circle. The ball is moving under the action of the centripetal force. The length of the string will be the radius of the circular path. The centripetal force is given by the relation as follows :

v is the maximum speed

Hence, the maximum speed of the ball is 5.86 m/s.
Answer:
halved
Explanation:
The velocity of the a wave is obtained by multiplying the frequency and wavelength.

Where
v = Velocity
f = Frequency
= Wavelength
The velocity here is constant. So, if the frequency is doubled the wavelength is halved.