Explanation:
Given that,
Force with which a child hits a ball is 350 N
Time of contact is 0.12 s
We need to find the impulse received by the ball. The impulse delivered is given by :

So, the impulse is 42 N-m..
We know that he change in momentum is also equal to the impulse delivered.
So, impulse = 42 N-m and change in momentum =42 N-m.
Answer:
a) v = 1.19 m / s
, b) P₁ = 0.922 10⁵ Pa
Explanation:
1) Let's use the fluid continuity equation
Q = A v
The area of a circle is
A = π r2 = π d²/4
v = Q / A = Q 4 / pi d²
v = 0.006 4/π 0.08²
v = 1.19 m / s
2) write Bernoulli's equation, where point 1 is the bladder and point 2 is the urine exit point
P₁ + ½ rho v₁² + rho g y₁ = P₂ + ½ rho v₂² + rho g y₂
The exercise tell us
P₂ = 1.0013 105 Pa
v₁ = 0
y₁ = 1 m
y₂=0
Rho (water) = 1000 kg / m³
P₁ + rho y₁ = P₂ + ½ rho v₂²
P₁ = P₂ + ½ rho v₂² - rho g y₁
P₁ = 1.013 10⁵ + ½ 1000 (1.19)² - 1000 9.8 1
P₁ = 1.013 10⁵ +708.5 - 9800
P₁ = 92208.5Pa
P₁ = 0.922 10⁵ Pa
To solve the problem it is necessary to apply the concepts related to the conservation of energy through the heat transferred and the work done, as well as through the calculation of entropy due to heat and temperatra.
By definition we know that the change in entropy is given by

Where,
Q = Heat transfer
T = Temperature
On the other hand we know that by conserving energy the work done in a system is equal to the change in heat transferred, that is

According to the data given we have to,




PART A) The total change in entropy, would be given by the changes that exist in the source and sink, that is



On the other hand,



The total change of entropy would be,



Since
the heat engine is not reversible.
PART B)
Work done by heat engine is given by



Therefore the work in the system is 100000Btu
B. The sound of the engine will get louder and the pitch higher.
Based on the given values above, in order for us to get the answer, we need to convert the units first. So in 1 kilogram, there is 1,000,000 micrograms. In this case, 1.6 kilograms is 1,600,000 micrograms. For the week to seconds, 1 week is equivalent to 604,800 seconds. Therefore, 1,600,000 micrograms/604,800 seconds. So we are going to simplify this. So it would be 2.65<span>µg/s. Hope this answers your question.</span>