a) 120 s
b) v = 0.052R [m/s]
Explanation:
a)
The period of a revolution in a simple harmonic motion is the time taken for the object in motion to complete one cycle (in this case, the time taken to complete one revolution).
The graph of the problem is missing, find it in attachment.
To find the period of revolution of the book, we have to find the time between two consecutive points of the graph that have exactly the same shape, which correspond to two points in which the book is located at the same position.
The first point we take is t = 0, when the position of the book is x = 0.
Then, the next point with same shape is at t = 120 s, where the book returns at x = 0 m.
Therefore, the period is
T = 120 s - 0 s = 120 s
b)
The tangential speed of the book is given by the ratio between the distance covered during one revolution, which is the perimeter of the wheel, and the time taken, which is the period.
The perimeter of the wheel is:

where R is the radius of the wheel.
The period of revolution is:

Therefore, the tangential speed of the book is:

Answer:
a) p = m1 v1 + m2 v2
, b) dp / dt = m1 a1 + m2 a2
, c) It is equivalent to force
dp / dt = 0
Explanation:
In this problem we have two blocks and the system is formed by the two bodies.
Part A. Initially they ask us to find the moment of the whole system
p = m1 v1 + m2 v2
Part B.
Find the derivative
dp / dt = m1 dv1dt + m2 dv2 / dt
dp / dt = m1 a1 + m2 a2
Part C.
Let's analyze the dimensions
m a = [kg] [m / s2] = [N]
It is equivalent to force
Part d
Acceleration is due to a net force applied
Part e
The acceleration of block 1 is due to the force exerted by block 2 during the moment change
Part f
Force of block 1 on block 2
True f12 = m1a1 f21 = m2a2
Part g
By the law of action and reaction are equal magnitude F12 = f21
Part H
dp / dt = 0
Isolated system F12 = F21 and the masses are constant. The total moment is only redistributed
Answer:
The magnitude of the total linear acceleration is 0.27 m/s²
b. 0.27 m/s²
Explanation:
The total linear acceleration is the vector sum of the tangential acceleration and radial acceleration.
The radial acceleration is given by;

where;
a is the angular acceleration and
r is the radius of the circular path

Determine time of the rotation;

Determine angular velocity
ω = at
ω = 1.6 x 0.707
ω = 1.131 rad/s
Now, determine the radial acceleration

The magnitude of total linear acceleration is given by;

Therefore, the magnitude of the total linear acceleration is 0.27 m/s²
b. 0.27 m/s²
Answer:
a = 3 m/s²
Explanation:
given,
mass of crate = 20 Kg
horizontal force on crate = 70 N
frictional force on the crate = 10 N
acceleration of crate = ?
now, calculating net force acting on the crate.
F = horizontal force - frictional force
F = 70 - 10
F = 60 N
net force on the crate is equal to 60 N.
We also know that
F = m a
60 = 20 x a
a = 3 m/s²
Hence, the acceleration of the crate is equal to 3 m/s²