The frequency of the wave has not changed.
In fact, the frequency of a wave is given by:

where v is the wave's speed and
is the wavelength.
Applying the formula:
- In air, the frequency of the wave is:

- underwater, the frequency of the wave is:

So, the frequency has not changed.
Answer: The spring of the spring is 25 N/m.
Explanation:
Mass of the body = 25 g= 0.025 kg (1 kg = 1000 g)
Oscillation is 4 sec = 20
Oscillation in 1 sec =
Frequency of the vibration of the spring = 
Force constant can be calculated bu using the relation between the frequency and, mass and spring constant 'k'



The spring of the spring is 25 N/m.
Answer:
g = 0.905 gE
W = 67.9 N
Explanation:
given data
mass of Venus mv = 81.5% = 0.815
radius Rv = 94.9% = 0.949
weighs W = 75.0 N
solution
we apply here acceleration due to gravity at earth surface that is
g =
= 9.80 m/s² ............1
so
g =
g = 0.905 gE
and
W = m gv
W = 0.905 m gE
W = 0.905 × 75
W = 67.9 N
Answer:
2.08 kg
Explanation:
Newton's second law states that the acceleration of an object is proportional to the force applied to the object, according to the equation:

where F is the force applied, m is the mass of the object and a its acceleration.
In this situation, the soccer ball is kicked with a force F=13.5 N and its acceleration is a=6.5 m/s^2, therefore its mass is

To solve this question, we need to use the component method and split our displacements into their x and y vectors. We will assign north and east as the positive directions.
The first movement of 25m west is already split. x = -25m, y = 0m.
The second movement of 45m [E60N] needs to be split using trig.
x = 45cos60 = 22.5m
y = 45sin60 = 39.0m
Then, we add the two x and two y displacements to get the total displacement in each direction.
x = -25m + 22.5m = -2.5m
y = 0m + 39.0m
We can use Pythagorean theorem to find the total displacement.
d² = x² + y²
d = √(-2.5² + 39²)
d = 39.08m
And then we can use tan to find the angle.
inversetan(y/x) = angle
inversetan(39/2.5) = 86.3
Therefore, the total displacement is 39.08m [W86.3N]