The net force is negative, and there is a change in motion.
Answer:
The density of the fluid is 1100 kg/m³.
Explanation:
Given that,
Height = 5.00 cm
Pressure at top =594 Pa
Pressure at bottom = 1133 Pa
We need to calculate the change in pressure
Using formula of change in pressure

Where,
= Pressure at bottom
= Pressure at top
put the value into the formula


Using formula of pressure for density


Where,
= density
P = pressure
h = height
Put the value in to the formula


Hence, The density of the fluid is 1100 kg/m³.
Answer:
The inducerd emf is 1.08 V
Solution:
As per the question:
Altitude of the satellite, H = 400 km
Length of the antenna, l = 1.76 m
Magnetic field, B = 
Now,
When a conducting rod moves in a uniform magnetic field linearly with velocity, v, then the potential difference due to its motion is given by:

Here, velocity v is perpendicular to the rod
Thus
e = lvB (1)
For the orbital velocity of the satellite at an altitude, H:

where
G = Gravitational constant
= mass of earth
= radius of earth

Using this value value in eqn (1):

Answer:
0.0367
Explanation:
The loss in kinetic energy results into work done by friction.
Since kinetic energy is given by
KE=0.5mv^{2}
Work done by friction is given as
W= umgd
Where m is the mass of suitacase, v is velocity of the suitcase, g is acceleration due to gravity, d is perpendicular distance where force is applied and u is coefficient of kinetic friction.
Making u the subject of the formula then we deduce that

Substituting v with 1.2 m/s, d with 2m and taking g as 9.81 m/s2 then

Therefore, the coefficient of kinetic friction is approximately 0.0367