The potential energy is most often referred to as the "energy at rest" and is dependent on the elevation of an object. This can be calculated through the equation,
E = mgh
where E is the potential energy, m is the mass, g is the acceleration due to gravity, and h is the height. In this item, we are not given with the mass of the cart so we assume it to be m. The force is therefore,
E = m(9.8 m/s²)(0.5 m) = 4.9m
Hence, the potential energy is equal to 4.9m.
Given:
m = 1160 kg
g = 9,81 m/s²
v = 2.5 m/s
Unknown:
k spring constant
x spring compression
1. equation to use is Newton's 2nd law and Hook's law:

2. equation to use, the energy of the spring must equal the energy of the satellite:

Combinig the two equations:
<span>Answer:The weight of the door creates a CCW torque given by
Tccw = 145 N*3.13 m / 2
You need a CW torque that's equal to that
Tcw = F*2.5 m*sin20</span>
The partial pressure of the O2 is 36.3 kiloPascal when the air pressure in the mask is 110 kiloPascal based on the isotherm relation. This problem can be solved by using the isotherm relation equation which stated as Vx/Vtot = px/ptot, where V represents volume, p represents the pressure, x represents the partial gas, and tot represents the total gas<span>. Calculation: 33/100 = px/110 --> px = 36.3</span>