Answer:
v=5.86 m/s
Explanation:
Given that,
Length of the string, l = 0.8 m
Maximum tension tolerated by the string, F = 15 N
Mass of the ball, m = 0.35 kg
We need to find the maximum speed the ball can have at the top of the circle. The ball is moving under the action of the centripetal force. The length of the string will be the radius of the circular path. The centripetal force is given by the relation as follows :

v is the maximum speed

Hence, the maximum speed of the ball is 5.86 m/s.
Answer:
conserved
Explanation:
During this process the energy is conserved
Complete Question:
A beam of white light is incident on the surface of a diamond at an angle
, since the index of refraction depends on the light's wavelength, the different colors that comprise white light will spread out as they pass through the diamond. For example, the indices of refraction in diamond are
for red light and
for blue light. Thus, blue light and red light are refracted at different angles inside the diamond. The surrounding air has
.
Now consider θc, the angle at which the blue refracted ray hits the bottom surface of the diamond. If θc is larger than the critical angle θcrit, the light will not be refracted out into the air, but instead it will be totally internally reflected back into the diamond. Find θcrit. Express your answer in degrees to four significant figures.
Answer:

Explanation:
Only the blue refracted ray is related to the critical angle in this question


The relationship between the critical angle(
),
and
can be given as 

Answer:
The distance the ball moves up the incline before reversing its direction is 3.2653 m.
The total time required for the ball to return to the child’s hand is 3.2654 s.
Explanation:
When the girl is moving up:
The final velocity (v) = 0 m/s
Initial velocity (u) = 4 m/s
a = -0.25g = -0.25*9.8 = -2.45 m/s². (Negative because it is in opposite of the velocity and also it deaccelerates while going up).
Let time be t to reach the top.
Using
v = u + a×t
0 = 4 - 2.45*t
t = 1.6327 s
Since, this is the same time the ball will come back. So,
<u>Total time to go and come back = 2* 1.6327 = 3.2654 s
</u>
To find the distance, using:
v² = u² + 2×a×s
0² = 4² + 2×(-2.45)×s
s = 3.2653 m
<u>Thus, the distance the ball moves up the incline before reversing its direction is 3.2653 m.</u>
Answer:
B=
≅8.06
Explanation:
Using the Pythagorean theorem:
=
+ 
where C represents the length of the hypotenuse and A and B the lengths of the triangle's other two sides, we can find out the lenght of B assuming the value of the hypotenuse being 9 and A being 4.
=
+ 
81= 16+ 
81-16= 
B=
≅8.06