Use Scoratic it works with any time of subject
Answer:
The load has a mass of 2636.8 kg
Explanation:
Step 1 : Data given
Mass of the truck = 7100 kg
Angle = 15°
velocity = 15m/s
Acceleration = 1.5 m/s²
Mass of truck = m1 kg
Mass of load = m2 kg
Thrust from engine = T
Step 2:
⇒ Before the load falls off, thrust (T) balances the component of total weight downhill:
T = (m1+m2)*g*sinθ
⇒ After the load falls off, thrust (T) remains the same but downhill component of weight becomes m1*gsinθ .
Resultant force on truck is F = T – m1*gsinθ
F causes the acceleration of the truck: F= m*a
This gives the equation:
T – m1*gsinθ = m1*a
T = m1(a + gsinθ)
Combining both equations gives:
(m1+m2)*g*sinθ = m1*(a + gsinθ)
m1*g*sinθ + m2*g*sinθ =m1*a + m1*g*sinθ
m2*g*sinθ = m1*a
Since m1+m2 = 7100kg, m1= 7100 – m2. This we can plug into the previous equation:
m2*g*sinθ = (7100 – m2)*a
m2*g*sinθ = 7100a – m2a
m2*gsinθ + m2*a = 7100a
m2* (gsinθ + a) = 7100a
m2 = 7100a/(gsinθ + a)
m2 = (7100 * 1.5) / (9.8sin(15°) + 1.5)
m2 = 2636.8 kg
The load has a mass of 2636.8 kg
Answer:
James is correct here as the force of hand pushing upwards is always more than the force of hand pushing down
Explanation:
Here we know that one hand is pushing up at some distance midway while other hand is balancing the weight by applying a force downwards
so here we can say
Upwards force = downwards Force + weight of snow
while if we find the other force which is acting downwards
then for that force we can say that net torque must be balanced
so here we have

so here we have

so here we can say that upward force by which we push up is always more than the downwards force
Amazingly awesome !
Go Luke !
See Luke investigate !
Water, water, water.
Heat, heat, heat.
Luke rocks !
He probably learned something.
Answer:
70 kg is the mass of the object
Explanation:
This question can be solved with this simple formula:
Weight force = mass . gravity
686 N = mass . 9.8 m/s²
686 N / 9.8 m/s² = mass → 70 kg
Note → 1N = 1 kg . m / s²