The answer is 1.01 x 10^(-11) N. I arrived to this answer through calculating the GPEs of both balls. Bjorn's ball has a GPE of 1.402 x 10^(-11) N. Billie Jean's ball has a GPE of <span>2.503 x 10^(-11) N. I subtracted the two and I found that Billie Jean's tennis ball has a GPE of 1.01 x 10^(-11) more than Bjorn's tennis ball.</span>
Answer:
Q=1005 J
t= 0.67 sec
Explanation:
Lets take condition of room is 1 atm and 25°C.
Heat capacity ,c = 21 J /K.mol
If we assume that air is ideal gas that
P V = n R T



V= 107250 L
At STP number of moles given as

V=22.4 L at S.T.P.

n=4787.94 moles
n= 4.784 Kmoles
So heat required to raise 10°C temperature
Q = n x c x ΔT
Q = 4.78794 x 21 x 10
Q=1004.64 J
Time t
t= Q/P
P= 1.5 KW
t = 1.004.64 /1.5
t= 0.66 sec
Answer:
E. The ocean gains more entropy than the iron loses.
Explanation:
When there is a spontaneous process , entropy of the system increases . Here hot iron is losing entropy and ocean is gaining entropy . Net effect will be gain of entropy . That means entropy gained by ocean is more than entropy lost by iron .
Hence option E is correct .
Answer:d
Explanation:
Spring is compressed to a distance of x from its equilibrium position
Work done by block on the spring is equal to change in elastic potential energy
i.e. Work done by block 
therefore spring will also done an equal opposite amount of work on the block in the absence of external force
Thus work done by spring on the block 
Thus option d is correct
Answer:
0.83 ω
Explanation:
mass of flywheel, m = M
initial angular velocity of the flywheel, ω = ωo
mass of another flywheel, m' = M/5
radius of both the flywheels = R
let the final angular velocity of the system is ω'
Moment of inertia of the first flywheel , I = 0.5 MR²
Moment of inertia of the second flywheel, I' = 0.5 x M/5 x R² = 0.1 MR²
use the conservation of angular momentum as no external torque is applied on the system.
I x ω = ( I + I') x ω'
0.5 x MR² x ωo = (0.5 MR² + 0.1 MR²) x ω'
0.5 x MR² x ωo = 0.6 MR² x ω'
ω' = 0.83 ω
Thus, the final angular velocity of the system of flywheels is 0.83 ω.