Distance = speed * time, then time = distance / speed.
time = 50 / 0.4 = 125 s
Answer:
Explanation:
Force = Mass * acceleration due to gravity.
Given
Mass of the paratrooper = 57kg
Acceleration due to gravity = 9.81m/s²
Required
Force pulling him down
Substitute unto formula;
F = 57 * 9.81
Force = 559.17 N
Hence the force pulling him down is 559.17N
One of the fundamental pillars to solve this problem is the use of thermodynamic tables to be able to find the values of the specific volume of saturated liquid and evaporation. We will be guided by the table B.7.1 'Saturated Methane' from which we will obtain the properties of this gas at the given temperature. Later considering the isobaric process we will calculate with that volume the properties in state two. Finally we will calculate the times through the differences of the temperatures and reasons of change of heat.
Table B.7.1: Saturated Methane




Calculate the specific volume of the methane at state 1



Assume the tank is rigid, specific volume remains constant


Now from the same table we can obtain the properties,
At 


We can calculate the time taken for the methane to become a single phase

Here
Initial temperature of Methane
Warming rate
Replacing



Therefore the time taken for the methane to become a single phase is 5hr
One way of thinking of energy is to say the energy is the ability of the body to do work. If you have a body that is moving that body has kinetic energy, as said above this energy can be used to do work. The amount of work done is equal to the amount of energy that body has.
In our case cylinder has the following kinetic energy:

And that is exaclty how much work you would have to put in to stop the cylinder.