Answer:

Explanation:
The speed of light is given by
and
hence

Speed of light is given by

The heavy stone would produce waves with a higher amplitude, rather than the smaller stone, because since the stone is heaver its going to have a grater impact and displace more water to create a bigger wave.
<span>10.3 cm
The wavelength will be the distance that light travels in 1 second divided by the frequency of the radiation. Since the over operates at 2.60 ghz, the frequence is 2.6 billion times per second, or 2.60 x 10^9. The speed of light is defined as 299792458 m/s exactly. So
299792458 m/s / 2.60 x 10^9 1/s = 0.10337671 m = 10.337671 cm
Since we only have 3 significant digits, the answer rounds to 10.3 cm</span>
Energy is calculated as power*time, so give the wattage of 1200 W (equivalent to 1200 Joules/second) and time of 30 seconds, multiplying these gives 36000 J or 36 kJ of electrical energy.
If electrical charge or current is needed: Power = voltage * current, so given the power of 1200 watts and voltage of 120 V, current is 1200 W / 120 V = 10 Amperes. Charge is calculated by multiplying 10 A*30 s = 300 C.