<span>We can think this through intuitively. A frequency of 256 Hz means that the wave has 256 cycles each second. If the wavelength is 1.33 meters, then there are 256 of them each second. Therefore, we just need to multiply the wavelength by the frequency to find the speed of sound. (Note that the units Hz = 1 / s)
v = (frequency) x (wavelength)
v = (256 Hz) x (1.33 m)
v = 340.5 m/s
The speed of sound in the vicinity of the fork is 340.5 m/s</span>
Answer:
0.50m/s
Explanation:
Average velocity is the change in displacement of a body with respect to time.
Velocity = ∆S/∆t
∆S = 100m - 70m
∆S = 30m
∆t = 2min - 1 min
∆t = 1min = 60secs
Substitute the given parameters into the formula for velocity
Velocity = 30m/60s
Velocity = 1/2 m/s
Average Velocity = 0.5m/s
Answer:
Kinetic energy, E = 133.38 Joules
Explanation:
It is given that,
Mass of the model airplane, m = 3 kg
Velocity component, v₁ = 5 m/s (due east)
Velocity component, v₂ = 8 m/s (due north)
Let v is the resultant of velocity. It is given by :


Let E is the kinetic energy of the plane. It is given by :


E = 133.38 Joules
So, the kinetic energy of the plane is 133.38 Joules. Hence, this is the required solution.
Answer:

Explanation:
Newton's law of universal gravitation states that the force experimented by a satellite of mass m orbiting Mars, which has mass
at a distance r will be:

where
is the gravitational constant.
This force is the centripetal force the satellite experiments, so we can write:

Putting all together:

which means:
![r=\sqrt[3]{\frac{GM}{4\pi^2}T^2}](https://tex.z-dn.net/?f=r%3D%5Csqrt%5B3%5D%7B%5Cfrac%7BGM%7D%7B4%5Cpi%5E2%7DT%5E2%7D)
Which for our values is:
![r=\sqrt[3]{\frac{(6.67\times10^{-11}Nm^2/kg^2)(6.39\times10^{23} kg)}{4\pi^2}(1.026\times24\times60\times60s)^2}=20395282m=20395.3km](https://tex.z-dn.net/?f=r%3D%5Csqrt%5B3%5D%7B%5Cfrac%7B%286.67%5Ctimes10%5E%7B-11%7DNm%5E2%2Fkg%5E2%29%286.39%5Ctimes10%5E%7B23%7D%20kg%29%7D%7B4%5Cpi%5E2%7D%281.026%5Ctimes24%5Ctimes60%5Ctimes60s%29%5E2%7D%3D20395282m%3D20395.3km)
Since this distance is measured from the center of Mars, to have the height above the Martian surface we need to substract the radius of Mars R=3389.5 km
, which leaves us with:
