What team are you talking about
Answer:0.2mm
Explanation:
The length of one VSD=8/10=0.8mm
The least count of the instrument is the difference between the length of one MSD and length of one VSD
The length of inebriated MSD=1mm
Therefore,
The least count=1-0.8=0.2mm
Answer:
See the explanation below
Explanation:
To better understand this problem, a cylinder sketch is attached before and after the cut, we see that after the cut, the shape of this resembles that of a right triangle.
We can find, the centroid in the xy plane, knowing that the centroid for a triangle is located a third of its base.
In the z axis there is no displacement of the centroid.
Answer:
Part a)

Part b)

Explanation:
Part a)
change in the energy due to decay of photon is given as

here we know that

now we have



Part b)
While electron return to its ground state it will emit a photon of energy 2/3rd of the total energy
so we have


now to find the wavelength we have



Answer:
Nails are made of iron. Iron consists of 26 protons and 26 electrons. protons are positively charged and electrons are negatively charged, so this force of attraction keeps the electrons together.
If electrons repel from each other, the positively charge protons and nucleus allow them to move in a definite orbit and prevent them flying out of the nail.