Answer:u=97.41m/s
Explanation:
Given
inclination 
Horizontal distance travel by Particle 
Vertical height 
Let u be the initial velocity
calculating vertical distance

-------1
Calculating horizontal distance


put value of t in equation 1





at 


The solution for this problem would be:(10 - 500x) / (5 - x)
so start by doing:
x(5*50*2) - xV + 5V = 0.02(5*50*2)
500x - xV + 5V = 10
V(5 - x) = 10 - 500x
V = (10 - 500x) / (5 - x)
(V stands for the volume, but leaves us with the expression for x)
B. velocity at position x, velocity at position x=0, position x, and the original position
In the equation
=
+2 a x (x - x₀)
= velocity at position "x"
= velocity at position "x = 0 "
x = final position
= initial position of the object at the start of the motion
Q = mCΔT, where Q = Amount of energy required, m = mass of the blcok, C = specific heat, ΔT = change in temperature.
Using the given values;
Q = 12*913*(118-20) = 1073688 J = 1073.688 kJ.
The correct answer in B.
Answer:
The velocity of the collar will be 3.076 ft/s
Explanation:
Given data
weight of the disk, Wa = 20lb
weight of rod BC, Wbc = 4lb
weight of collar, Wc = 1lb
Considering the equation of equilibrium
Vb = 1.5Wbc
Wa = 1.875 Wbc
to calculate the velocity of the collar using energy conservation equation
T1 + V1 = T2 + V2
=>
=>
=>
Wbc = 1.18rad/sec
i.e.

= 3.076 ft/ s