Work formula:
W = F * d
F 1 = 40 N, d 1 = 6 m;
F 2 = 30 N; d 2 = 6 m.
W ( Cindy ) = 40 * 6 = 240 Nm
W ( Andy ) = 30 * 6 = 180 Nm
The difference of their amounts if work:
240 Nm - 180 Nm = 60 nm
hope it helps!
Answer:
halved
Explanation:
The velocity of the a wave is obtained by multiplying the frequency and wavelength.

Where
v = Velocity
f = Frequency
= Wavelength
The velocity here is constant. So, if the frequency is doubled the wavelength is halved.
Answer:
C) 20 m/s
Explanation:
Wave: A wave is a disturbance that travels through a medium and transfers energy from one point to another, without causing any permanent displacement of the medium itself. Examples of wave are, water wave, sound wave, light rays, radio waves. etc.
The velocity of a moving wave is
v = λf ............................ Equation 1
Where v = speed of the wave, λ = wave length, f = frequency of the wave.
Given: f = 2 Hz (two complete cycles in one seconds), λ = 10 meters
Substituting these values into equation 1
v = 2×10
v = 20 m/s.
Thus the speed of the wave = 20 m/s
The right option is C) 20 m/s
Hello.
The formula for Power is Work divided by Time; however, we do not have our value for Work - yet.
To find for the Work inputted, we need to use its formula: Force * Distance.
Let's multiply our Force by our Distance. Remember that our Force is always measured in Newtons (N), and our Distance is measured by Meters (M).
35,000 * 25 = 875,000 J (Unit for Work is "J" or "Joules")
Now that we have the value for Work, let's apply it to our Power formula.
P = 875,000 / 45; 19,444.44~
The Power required to lift the girder is 1944.44~ W (Unit for Power is "W" or "Watts").
I hope this helps!
Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions.
a. <span>FM GmMmr2
</span>= 6.67 x 10-11N.m2kg27 .35 x 1022 kg 70 kg 3.78 x 108 m2
<span>= 2.40 x 10-3 N
b. </span><span>FE GmEmr2
= 6.67 x 10-11 N.m2kg 25 .97 x 1034 kg (70kg) 6.38 x 106 m2
=685 N
FMFE 2.40 x 10-3N685 N= 0.0004%</span>