Answer:
m = 0.111 kg
Explanation:
Heat required to release from the body of the person when his temperature cool down by 1 degree C is given as

here we know that
m = 70 kg
s = 3840 J/kg K

now we know that


now the same heat is used to vaporize water of the body
so it is given as



Answer:
The Frequency of the wave is 0.2Hertz
The period is 2seconds
Explanation:
We are asked to find the frequency and period
Frequency is the number of oscillations completed in one seconds
If five waves were made from the same source in 10 seconds, hence;
Frequency = number of oscillation/Time
Frequency = 5/10
Frequency = 0.5Hertz
Next is to get the period
Period = 1/Frequency
Period = 1/0.5
Period = 2seconds
Answer:A
Explanation:Find attached picture file for details
A direction can be a perceptual constancy, it's the same reason how blind folded, or people suffering from any kind of visual problem or psychological problem are able to make Thier right decision
size, shape, color are perceptual constancy
so the most correct option would DIRECTION