Answer:
If R₂=25.78 ohm, then R₁=10.58 ohm
If R₂=10.57 then R₁=25.79 ohm
Explanation:
R₁ = Resistance of first resistor
R₂ = Resistance of second resistor
V = Voltage of battery = 12 V
I = Current = 0.33 A (series)
I = Current = 1.6 A (parallel)
In series

In parallel


Solving the above quadratic equation


∴ If R₂=25.78 ohm, then R₁=10.58 ohm
If R₂=10.57 then R₁=25.79 ohm
Kinetic energy is calculated through the equation,
KE = 0.5mv²
At initial conditions,
m₁: KE = 0.5(0.28 kg)(0.75 m/s)² = 0.07875 J
m₂ : KE = 0.5(0.45 kg)(0 m/s)² = 0 J
Due to the momentum balance,
m₁v₁ + m₂v₂ = (m₁ + m₂)(V)
Substituting the known values,
(0.29 kg)(0.75 m/s) + (0.43 kg)(0 m/s) = (0.28 kg + 0.43 kg)(V)
V = 0.2977 m/s
The kinetic energy is,
KE = (0.5)(0.28 kg + 0.43 kg)(0.2977 m/s)²
KE = 0.03146 J
The difference between the kinetic energies is 0.0473 J.
Answer:
a) 14.2 atm
b) 4.46 atm
c) 1.06 atm
Explanation:
For an ideal gas,
PV = nRT
P = pressure of the gas
V = volume occupied by the gas
n = number of moles of the gas
R = molar gas constant = 0.08206 L.atm/mol.K
T = temperature of the gas in Kelvin
a) For HF,
P =?, V = 2.5L, n = 1.35 moles, T = 320K
P = 1.35 × 0.08206 × 320/2.5
P = 14.2 atm
b) For NO₂
P =?, V = 4.75L, n = 0.86 moles, T = 300K
P = 0.86 × 0.08206 × 300/4.75
P = 4.46 atm
c) For CO₂
P =?, V = 5.5 × 10⁴ mL = 55L, n = 2.15 moles, T = 57°C = 330K
P = 2.15 × 0.08206 × 330/55
P = 1.06 atm
Starting from the angular velocity, we can calculate the tangential velocity of the stone:

Then we can calculate the angular momentum of the stone about the center of the circle, given by

where
m is the stone mass
v its tangential velocity
r is the radius of the circle, that corresponds to the length of the string.
Substituting the data of the problem, we find