Answer:
Apparent depth (Da) = 60.15 cm (Approx)
Explanation:
Given:
Distance from fish (D) = 80 cm
Find:
Apparent depth (Da)
Computation:
We know that,
Refractive index of water (n2) = 1.33
So,
Apparent depth (Da) = D(n1/n2)
Apparent depth (Da) = 80 (1/1.33)
Apparent depth (Da) = 60.15 cm (Approx)
Kinetic energy is calculated through the equation,
KE = 0.5mv²
At initial conditions,
m₁: KE = 0.5(0.28 kg)(0.75 m/s)² = 0.07875 J
m₂ : KE = 0.5(0.45 kg)(0 m/s)² = 0 J
Due to the momentum balance,
m₁v₁ + m₂v₂ = (m₁ + m₂)(V)
Substituting the known values,
(0.29 kg)(0.75 m/s) + (0.43 kg)(0 m/s) = (0.28 kg + 0.43 kg)(V)
V = 0.2977 m/s
The kinetic energy is,
KE = (0.5)(0.28 kg + 0.43 kg)(0.2977 m/s)²
KE = 0.03146 J
The difference between the kinetic energies is 0.0473 J.
Answer:
Pressure is equal to the ratio of thrust to the area in contact. Upthrust is a force exerted by the fluids on an object placed in the fluid . Upthrust acts in upward direction.