Answer:

(we need the mass of the astronaut A)
Explanation:
We can solve this by using the conservation law of the linear momentum P. First we need to represent every mass as a particle. Also we can simplify this system of particles by considering only the astronaut A with an initial speed
of 0 m/s and a mass
and the IMAX camera with an initial speed
of 7.5 m/s and a mass
of 15.0 kg.
The law of conservation says that the linear momentum P (the sum of the products between all masses and its speeds) is constant in time. The equation for this is:

By the law of conservation we know that
For
(final linear momentum) we need to treat the collision as a plastic one (the two particles stick together after the encounter).
So:


Answer:
So the acceleration of the child will be 
Explanation:
We have given angular speed of the child 
Radius r = 4.65 m
Angular acceleration 
We know that linear velocity is given by 
We know that radial acceleration is given by 
Tangential acceleration is given by

So total acceleration will be 
Answer:
n = 2.06 moles
Explanation:
The absolute pressure at depth of 27 inches can be calculated by:
Pressure = Pressure read + Zero Gauge pressure
Zero Gauge pressure = 14.7 psi
Pressure read = 480 psi
Total pressure = 480 psi + 14.7 psi = 494.7 psi
P (psi) = 1/14.696 P(atm)
So, Pressure = 33.66 atm
Temperature = 25°C
The conversion of T( °C) to T(K) is shown below:
T(K) = T( °C) + 273.15
So,
T = (25 + 273.15) K = 298.15 K
T = 298.15 K
Volume = 1.50 L
Using ideal gas equation as:
PV=nRT
where,
P is the pressure
V is the volume
n is the number of moles
T is the temperature
R is Gas constant having value = 0.0821 L.atm/K.mol
Applying the equation as:
33.66 atm × 1.50 L = n × 0.0821 L.atm/K.mol × 298.15 K
⇒n = 2.06 moles
k = spring constant of the spring = 85 N/m
m = mass of the box sliding towards the spring = 3.5 kg
v = speed of box just before colliding with the spring = ?
x = compression the spring = 6.5 cm = 6.5 cm (1 m /100 cm) = 0.065 m
the kinetic energy of box just before colliding with the spring converts into the spring energy of the spring when it is fully compressed.
Using conservation of energy
Kinetic energy of spring before collision = spring energy of spring after compression
(0.5) m v² = (0.5) k x²
m v² = k x²
inserting the values
(3.5 kg) v² = (85 N/m) (0.065 m)²
v = 0.32 m/s
A falling skydiver opens his parachute. A short time later, the weight of the skydiver-parachute system and the drag force exerted on the system are equal in magnitude. The following statements predicts the motion of the skydiver at this time
<u>The skydiver is moving downward with constant speed.</u>
Explanation:
Immediately on leaving the aircraft, the skydiver accelerates downwards due to the force of gravity. There is no air resistance acting in the upwards direction, and there is a resultant force acting downwards. The skydiver accelerates towards the ground.
The forces acting on a falling leaf are : gravity and air resistance.
The net force and the acceleration on the falling skydiver is upward.
An upward net force on a downward falling object would cause that object to slow down. The skydiver thus slows down.
As the speed decreases, the amount of air resistance also decreases until once more the skydiver reaches a terminal velocity.
<u>A skydiver falling at a constant speed opens his parachute. When the skydiver is falling, the forces are unbalanced.</u>