Answer:
24.348mm
Explanation:
NB: I'll be attaching pictures so as to depict missing mathematical expressions or special characters which are not easily found on keyboards
K = d / €^n
Note : d represents the greek alphabet epsilion.
K = 345 / 0.02⁰.²² = 816mPa
The true strain based upon the stress of 414mPa =
€= (€/k)^1/n = (414/816)¹/⁰.²² = 0.04576
However the true relationship between true strain and length is given by
€ = ln(Li/Lo)
Making Li the subject of formula by rearranging,
Li = Lo.e^€
Li = 520e⁰.⁰⁴⁵⁷⁶
Li = 544.348mm
The amount of elongation can be calculated from
Change in L = Li - Lo = 544.348 - 520 change in L = 24.348mm.
Answer:

Explanation:
Mass of the ship (m) = 6.9 × 10⁷ kg
Speed of the ship (v) = 33 km/h
First, let us convert the speed from km/h to m/s using the conversion factor.
We know that, 1 km/h = 5/18 m/s
So, 33 km/h = 
Now, we know, the momentum of an object only depends on its mass and speed. Momentum is independent of the length of the object.
So, here, length of the ship doesn't play any role in the determination of the momentum.
Magnitude of momentum of the ship = Mass × Speed
= 
= 
Therefore, the magnitude of ship's momentum is
.
If a galaxy is located 200 million light years from Earth, you can conclude that t<span>he light will take 200 million years to reach Earth. </span>
Answer:
Explanation:
Expression for escape velocity
ve = 
ve² R / 2 = GM
M is mass of the planet , R is radius of the planet .
At distance r >> R , potential energy of object
= 
Since the object is at rest at that point , kinetic energy will be zero .
Total mechanical energy =
+ 0 = 
Putting the value of GM = ve² R / 2
Total mechanical energy = ve² Rm / 2 r
This mechanical energy will be conserved while falling down on the earth due to law of conservation of mechanical energy . So at surface of the earth , total mechanical energy
= ve² Rm / 2 r
Answer:
halved
Explanation:
The velocity of the a wave is obtained by multiplying the frequency and wavelength.

Where
v = Velocity
f = Frequency
= Wavelength
The velocity here is constant. So, if the frequency is doubled the wavelength is halved.