<span>E = h x f </span>
<span>. . . then : </span>
<span>f = E / h </span>
<span>f = 4,41•10^-19 / 6,62•10^-34 </span>
<span>f = 6,66•10^14 Hz (s^-1) </span>
<span>b/ What is the wavelength of this light ? </span>
<span>- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - </span>
<span>λ = c / f </span>
<span>λ = 3•10^8 / 6,66•10^14 </span>
<span>λ = 4,50•10^-7 m </span>
Answer:
Spring constant, k = 24.1 N/m
Explanation:
Given that,
Weight of the object, W = 2.45 N
Time period of oscillation of simple harmonic motion, T = 0.64 s
To find,
Spring constant of the spring.
Solution,
In case of simple harmonic motion, the time period of oscillation is given by :

m is the mass of object


m = 0.25 kg


k = 24.09 N/m
or
k = 24.11 N/m
So, the spring constant of the spring is 24.1 N/m.
Answer:
a) Impulse |J|= 219.4 kgm/s
b) Force F = 2672 N
Explanation:
Given
Height of fall h = 0.50 m
Mass M = 70 kg
Period of collision t = 0.082 s
Solution
The final velocity of the person v is zero since the person will come to rest.
The initial velocity of the person can be calculated by using the "law of conservation of energy".
Initial Kinetic energy = Final potential energy

a) Impulse
J = final momentum - initial momentum

Magnitude of impulse

b) Force

Answer:
From the relation above we can conclude that the as the distance between the two plate increases the electric field strength decreases
Explanation:
I cannot find any attached photo, but we can proceed anyways theoretically.
The electric field strength (E) at any point in an electric field is the force experienced by a unit positive charge (Q) at that point
i.e

But the force F

But the electric field intensity due to a point charge Q at a distance r meters away is given by

<em>From the relation above we can conclude that the as the distance between the two plate increases the electric field strength decreases</em>
Answer:0.69
Explanation:
Coefficient of kinetic friction=f/R=61.8/90=0.69